פיינטבול. זה מסוכן?

פיינטבול אינו רק אטרקציית אקסטרים שתופס תאוצה בכל העולם, אלא גם ספורט של ממש, עם קבוצות, ליגות ונבחרות הפועלות בכמה וכמה מדינות בעולם החל מארה"ב ואנגליה ועד ארצנו הקטנטונת.
למרות שרבים כבר שותפים לליגות הפיינטבול הפעילות בישראל, לא מעטים חוששים מהסכנות שטומן בו המשחק, כגון פציעות עקב פגיעת כדור צבע באזורים רגישים כמו הפנים או העיניים. אז האם מדובר בספורט מסוכן באמת?

פיינטבול בצפוןאז אם נתייחס לפיינטבול כספורט לכל דבר, להלן כמה עובדות סטטיסטיות לגבי פציעות בספורט בישראל:
 

  • האיברים השכיחים לפגיעה בספורט הינם הגפים העליונים והתחתונים, בעיקר מדובר בפגיעות בברך, קרסול או שורש כף היד.

  • הפגיעות השכיחות ביותר הינן חבלות ונקעים, והפגיעות העיקריות שטופלו בביתי חולים היו בעיקר שברים בגפיים.

  • מספר פציעות ספורט בקרב גברים גבוה כמעט פי 4 מאשר בקרב הנשים.

למניעת פגיעות בפיינטבול או בכל ספורט אחר יש כמה רבדים:

1. הכנה נכונה של השחקנים וסביבת המשחק – ברובד זה נכללים מצד אחד הדבר הבסיסי ביותר בכל ספורט, והוא החימום שכל שחקן זקוק לו טרם תחילת המשחק על מנת לשפר את יכולת התגובה שלו ולהפחית את הסיכוי שלו לנפילות או נקעים. ומצד שני נכללת ברובד זה הכנת סביבת המשחק. השטח בו יתבצע פעילות הספורט חייב להיות תקני וכשיר למשחק על פי תקנים מקומיים או בינלאומיים.
2. הקטנת חומרת הפגיעה. כאן נכנסות לפעולה תקנות שונות בעניין לבישת קסדות וציוד מגן ייעודי לפיינבול שנועדו להגן על השחקן בעת פגיעה אפשרית ולהקטין את הנזק הנגרם לגופו ככל האפשר.

למרות שמדובר בספורט צעיר מאוד, בפיינטבול שמים דגש מיוחד על בטיחות השחקנים. בכל מתחם פיינטבול בארץ לא ניתן לקיים משחקים ותחרויות אם המגרש לא תואם את הסטנדרטיים הנהוגים בענף.

פיינטבולאך הדגש הגדול ביותר בחוקי הפיינטבול הוא דווקא על רובד ההגנה השני, דהיינו על שימוש בציוד הגנה ושמירה על בטיחות השחקנים לאורך כל המשחק.

האכיפה של הכללים הנ”ל כוללת:
הקפדה על חבישת ציוד הגנה - מסכת מגן חייבת להישאר על העיניים לאורך כל המשחק. המקום היחיד בו השחקנים יכולים להוריד את המסכה, הוא שטוח נייטרלי, אליו אסור להכניס רובי פיינטבול.
הקפדה על מהירות הירי ומרחק ירייה – לפני תחילת המשחק כל רובה פיינטבול, חייב להיבדק במד מהירות. ירי במהירות גבוהה מידי עלול לגרור לפגיעה ממשית בשחקנים.
כמו כן אסור ירי בשחקן הנמצא במרחק קטן מ– 7 מטרים מכם, כי פגיעה מטווח קצר היא מתכון בטוח לפציעה ונזק גופני.
 

כמו שאתם רואים נעשים מאמצים רבים להגן על המשתתפים במשחק הפיינטבול, ומספר הנפגעים במשחק אכן נמוך מאוד לעומת ענפי הספורט האחרים. על פי הסטטיסטיקה במשחקי פיינטבול בארה”ב ישנן כ -45 פגיעות לכל 100,000 משתתפים בשנה. לעומת זאת ברכיבת אופניים למשל, נפגעים כ-126 בני אדם לכל 100,000 משתתפים בשנה.

הפגיעות והפציעות המעטות בפיינטבול, המצריכות בדיקת רופא או אשפוז, נובעות בעיקר באי שימוש בציוד הגנה ופגיעה של כדור צבע הנפלט במהירות בפנים או בעיניים. אך הקפדה על הדרכה נכונה של המשתתפים המשחק ואכיפה חמורה של התקנות הופכת את הספורט הזה לאחד מענפי הספורט והאטרקציות הבטיחותיים ביותר.