מסלול מתאים לטיול אופניים בצפון

איך לבחור מסלול מתאים לטיול אופניים

ארץ ישראל אמנם מדינה קטנה, אך תופתעו לגלות כמה מסלולי אופניים תוכלו למצוא בה. בכל חבל ארץ יש מסלולים מסודרים לרכיבת שטח באופניים, ואלו מחולקים לפי רמות קושי וסגנון רכיבה. על מנת שטיול האופניים שלכם יהיה מעניין, לא מספיק רק להשכיר אופניים ולצאת לדרך, אלא טיול אופניים טוב מצריך תכנון מראש.
הנה כמה נקודות למחשבה שכדאי לשקול לפני שאתם יוצאים לטיול אופניים בשטח:


איזה נוף אתם מעדיפים?
נכון שאפשר לצאת לרכב על אופניים בכל מקום, אך הרבה יותר נעים לרכב בטבע, מאשר בג'ונגל האורבני. מומלץ לעצור לרגע ולחשוב, איזה נוף מתאים לכם יותר? האם אני אוהב את הנוף המדברי? או שאני רוצה ליהנות מנופים ירוקים? טיול בצפון שונה מאוד בנופו מטיול בנגב או בים המלח, ועל מנת להנעים לכם את הרכיבה בחרו לכם חבל ארץ בו תרצו לרכב להנאתכם. בנוסף, שימו לב למזג האוויר ולעונות השנה. רכיבת אופניים בחודשי הקיץ החמים מתאימה רק לטיולי אופניים בצפון (החום במדבר יכול להפוך את הטיול לסיוט) וגם אז, מומלץ לעשות זאת בשעות הבוקר המוקדמות שהטמפרטורות נמוכות. בחודשי החורף, מסלולים ביערות או בשבילים חקלאיים, עלולים להיות מוצפים בבוץ שיקשה מאד על הרכיבה.

מה רמת הכושר שלכם?
אל תתביישו לענות על השאלה הזו בשיא הכנות! התשובה תעזור לכם לבחור את המסלול ברמת הקושי המתאימה לכם. מסלולי אופניים לרוכבים מתחילים, הינם מסלולים קלים יותר וקצרים יותר, המאופיינים בחלק גדול מהמקרים במבנה מעגלי ושבילי חצץ רחבים (מה שקרוי בפי רבים "שבילי קק"ל"). מסלולים לרוכבים מנוסים יותר מתאפיינים בשבילים צרים וקטנים המכונים "סינגל" וכוללים ירידות ועליות חדות. בנוסף, מסלולי אופניים לרוכבים מנוסים יכולים להתארך למרחקים ארוכים (מעל 30 ק"מ) ויכולים להימשך חצי יום או אף יום. דרגת הקושי נקבעת לפי אורך המסלול, תנאי השטח, ומספר העליות שיש לבצע באותו מסלול.

האם לרכב ביחד או בקבוצה?
רכיבת בדד (או סולו), אינה מומלצת ונסו להימנע ממנה בכל דרך אפשרית. רכיבת אופניים בשטח עלולה להוביל גם להחלקות, תאונות, תקלות באופניים וכדומה, ולהישאר לבד במצב כזה, יכול להיות פטאלי. אם כבר החלטתם לקחת סיכוו וכן לצאת לבד, וודאו שאתם לוקחים עמכם את כל הציוד כדי לא להיתקע בשטח ומכשיר סלולרי עם סוללה רזרבית.
 
אם אתם שוקלים לצאת לטיול אופניים בצפון או בדרום עם כל המשפחה, מסלולים ארוכים וקשים יתאימו לכם פחות, כיוון שיש להתחשב לא רק ברמת הכושר האישית שלכם, אלא ברמת הכושר של כל בני הבית.
ישנה אפשרות להצטרף לקבוצת רכיבה או לטיול רכיבה מאורגן, אך מומלץ לברר מראש את רמת הקושי של המסלול המוצע ואת רמת הכושר של שאר המשתתפים. כחלק מהקבוצה אתם חייבים להיות מסוגלים לעמוד בקצב הרכיבה, אך מצד שני ההנאה שלכם תפגע אם תבחרו קבוצה בה אתם תהיו המובילים ותצטרכו להמתין לשאר חברי הקבוצה בכל עיקול.
אם אתם זקוקים להמלצה למסלול אופניים מעניין בצפון, המדריכים של אטרקציות איילת השחר ישמחו להמליץ לכם על מסלול מתאים לכל המשפחה או לרוכבים מנוסים.