מסלול הליכה נחל קציון – נחל דישון

מסלול הליכה לשילוב בביקורכם באטרקציות איילת השחר


אם אתם רוצים לשלב גם טיול רגלי בביקורכם במתחם האטרקציות בצפון הממוקם באיילת השחר, קבלו 2 המלצות על 2 מסלולי טיול בצפון:

נחל קציון – נחל דישון מזרח

מדובר במסלול הליכה ברמת קושי בינונית עד קלה, שיכול להתאים לטיול בצפון למשפחות המכירות את עולם הטיולים. אורך המסלול הינו כ-9 ק"מ ורובו הגדול יהיה בירידה, לכן שריינו לכם כ 4-6 שעות לסיום המסלול.
 
המסלול שלכם יתחיל ברחבה מזרחית לגשר עלמה על כביש 886, כביש ריחניה – רמות נפתלי ויסתיים בסמוך לקיבוץ איילת השחר. בדרך תעברו בשמורת הטבע של אלון התולע, מין נדיר יחסית של עץ האלון שגדל באותו אזור עם אלון תבור ואלון מצוי. עצי האלון הגדולים, יוצרים פינות חמד מוצלות ומומלץ לעשות הפסקות קצרות בצילם של האלונים. בהמשך הדרך המסלול עובר בחרבת קציון שהיסטוריונים די חלוקים בדעתם, האם מדובר בבית כנסת עתיק, או שמא זהו בית תפילה יווני או רומי . לאחר הסיור הקצר בחירבה, נמשיך לתצפית יפה על עמק החולה ונצעד בין מטעי החקלאים ובריכות השגר (איסוף מי גשמים) לכיוון כביש ראש פינה – קרית שמונה.

בדרך תוכלו ליהנות מנוף הררי האופייני לאזור, וממגוון עצים בהם מאפיין החורש ים תיכוני, כגון אלה ארצישראלית, אלון מצוי, עצי חרוב, זית ושקד. זו הזדמנות מצוינת להכיר לילדיכם את מגוון העצים בהם התברכה ארצנו, אז עשו שיעורי בית, והכניסו קצת תוכן חינוכי בטיול שלכם.
לקראת סוף המסלול, תעברו בשטח מישורי יותר וחשוף יותר לקרני השמש, ולכן מסלול זה פחות מומלץ לימי קיץ החמים. אל תשכחו להגיע עם מספיק מים לכל הטיול!
 טיולים בצפון
המסלול אינו מעגלי, מה שאומר שתצטרכו להשאיר רכב אחד ליד איילת השחר, ובסיום הטיול, לחזור להביא את הרכבים. הנחל אמנם אינו זורם מים ברוב ימות השנה, אך הוא מרשים מאד ומספק נופים וחוויות מרשימות
שימו לב שאתם לוקחים איתכם מספיק בקבוקי מים (כ 3 ליטר לאדם) והגנה מפני השמש. בנוסף, נבקש רק עוד דבר אחד קטן, אנא אל תשאירו זבל אחריכם, אספו כל מה שאתם יכולים לשקית ניילון, ובסיום המסלול, זרקו את הכל לפח.
המסלול מומלץ בעיקר בעונות סתיו, חורף, אביב.

נחל עמוד

נחל עמוד הוא אחד מהמסלולים המוכרים והמפורסמים ביותר בצפון. הוא מחולק ל-2 מקטעים עיקריים, נחל עמוד עליון ונחל עמוד תחתון. המסלול נמצא בפיקוח מלא של רשות הטבע והגנים ולכן הכניסה אליו בתשלום.
 
מסלול הליכה של נחל עמוד עליון הוא המומלץ ביותר ונחשב לרמת קושי קל עד בינוני, בעיקר עקב המדרגות הרבות שתצטרכו לעלות בסוף המסלול. מדובר באחד ממסלולי הטיול היפים באזור, שיכול להתאים גם לזוגות, וגם למשפחות. למרות שלא מדובר במסלול עם הליכה במים, בנחל עמוד יש כמה וכמה מקומות בהם תוכלו לשכשך ולשחות מעט, כך שמומלץ לקחת אתכם בגדי החלפה.

היות ומדובר במסלול הליכה מסודר, בכניסה לשביל תוכלו להצטייד במפה של השביל ושל האזור ועלון הסברים על המקומות שתפגשו בדרך (החירבה, המעיינות והמבנים העתיקים) . השביל העיקרי של נחל עמוד עליון מסומן באדום ולא תוכלו לפספס את תחילת השביל.

במהלך ההליכה תחלפו על פני מעיינות קטנים, ותלכו לאורך תעלות עם מים זורמים (בעיקר בסתיו ואביב), בוסתנים עם עצי רימון, זית וגפנים. המסלול מתאים להליכה בכל ימות השנה, אפילו בקיץ החם שלנו, כי המסלול ברובו מוצל הודות לצמחיה הסבוכה.
לאחר כשעה של הליכה תגיעו אל אחד המקומות היפים במסלול -בריכת שכווי. בריכת מים קטנה ומוצלת בה תוכלו ליהנות ממים קרירים בקיץ החם ולהתרענן לפני שאתם פונים חזרה.
שחיתם? התרעננתם? הגיע הזמן לחזור. על מנת לגוון את החזרה שלכם, עברו לצידה השני של הגדה, והתחילו את דרכיכם חזרה. בדרך אתם מוזמנים ליהנות מעוד כמה בריכות טבילה קטנות יותר, אך חשוב מאוד להשאיר קצת אנרגיה לסוף המסלול, בו תצטרכו להתמודד עם עליה די תלולה עם מספר לא מבוטל של מדרגות.
שימו לב, השהייה בנחל עמוד מותרת בין שעת הזריחה לבין שעה לפני השקיעה. השהייה בלילה בתוך הנחל אסורה. המסלול מומלץ בעיקר בעונות האביב, הקיץ והסתיו.