טיולי תומקאר לקבוצה או טיולי טרקטורונים לקבוצה- מה כדאי?

החבר'ה החליטו על טיול לצפון? סוף סוף כל החבורה נפגשת ויש הזדמנות מצוינת לטיול שטח בנהיגה עצמית לכל החבורה!
למרות שמדובר באטרקציה לא זולה, טיולי שטח בנהיגה עצמית תופסים נתח שוק שהולך וגדל בשנים האחרונות. טיולי שטח בנהיגה עצמית מיועדים לכל מי שמחזיק רישיון נהיגה בתוקף וקהל היעד, הוא כל מי שאוהב נהיגת אקסטרים וטבע. בארץ ניתן למצוא מגוון עסקים המציעים טיולי טרקטורונים בנהיגה עצמית או טיולי ריינג'רים בנהיגה עצמית והלהיט החדש שכובש את השוק, טיולי תומקאר (TOMCAR ) בשטח.

 

ננסה להסביר את ההבדלים בין האפשרויות הנ"ל על מנת לעזור לכם להחליט מה יותר מתאים לכם:

טיול טרקטורונים:

רכיבה על טרקטורון היא שילוב של רכיבת אופנוע (בשל השימוש בכידון במקום הגה) ורכב ארבע גלגלים או ריינג'ר. חווית הטיול בטרקטורון משלבת מהירות, אדרנלין ושפע של נופים שמתחלפים במהירות. טרקטורון הוא רכב קל יחסית בעל ועבירות גבוהה שיכול להתמודד עם תנאי שטח קשים, אך גם מסוכן יותר בשל משקלו הקטן והעובדה שהרוכב אינו קשור לרכב אלא יושב על מושב.
 

הנה כמה עובדות שאולי לא ידעתם על התקנות הקיימות לרכיבה על טרקטורון:
1. הטרקטורון מיועד לאדם אחד בלבד. על פי החוק הסעת אדם נוסף על גבי הטרקטורון אסורה בהחלט ואינה בטיחותית, אלא אם מדובר בטרקטורון דו מושבי המיועד להובלת 2 אנשים.
2. קסדה הינה פריט חובה בעת נהיגה על טרקטורון.
3. על פי החוק היבש, המהירות המירבית המותרת לטרקטורון הינה 40 קמ"ש.
4. כלי רכב זה מיועד רק לנהיגה בשטח, והנסיעה על הכביש מותרת רק לשם חציית כביש.

הגבלה זו נובעת מהעובדה כי לא קיים בטרקטורון סרן דיפרנציאלי, ולכן סיכויי ההתהפכות של טרקטורון בעת פניה על דרך סלולה מאוד גבוהים.

טיולי תומקאר בצפוןשימוש בטרקטורון הגיע במקור מתחום החקלאות אך גרסאות ספורטיביות יותר של כלי הרכב הזה, משמשים רבים כרכב ספורט ופנאי. רוכבים רבים אינם מקפידים על הוראות הבטיחות והתקנות ומוציאים לכלי שם רע. אי שמירה על התקנות, מסכנת את הבטיחות שלכם, וכדי לסיים את הטיול טרקטורונים שלכם בשלום, וודאו כי לבית העסק המשכיר את הטרקטורונים יש רישיון עסק וביטוח בתוקף. זהו אחד המכשולים הגדולים ביותר של כל העסקים הללו.

טיולי ריינג'רים:

בדומה לטרקטורון, גם כאן מדובר ברכב בעל 4 גלגלים אך בניגוד לטרקטורון הנהג מחזיק בהגה (בדומה לרכב) וניתן להסיע עד 2 נוסעים נוספים לצד הנהג. הריינג'ר הוא כלי רכב בטיחותי יותר מהטרקטורון ומאפשר עבירות גבוהה בתנאי שטח קשים (במיוחד שמדובר בגרסאות של 4X4 . חווית הנסיעה בזוג או שלישיה אחד לצד השני, מאפשרת שיחה נוחה במהלך הנסיעה ושיתוף החוויה עם שאר הנוסעים. מומלץ לימי גיבוש וחוויה.

 

טיולי תומקאר

תומקאר הוא כלי לרכיבת שטח שתופס תאוצה כאטרקציית אקסטרים החדשה והבטיחותית יותר בשנים האחרונות. זהו רכב שטח שפותח ע”י חברה ישראלית כרכב פנאי בדומה ל"באגי" ומאפשר נהיגה בטוחה מאוד ועבירות מצוינת על פני סלעים, קרקע טרשית, חול ועוד. הודות למערכת מתלים ייחודית, וצמיגים רחבים הרכב מאפשר נהיגה חלקה ובטוחה בכל תנאי שטח.
 

טיולי שטח בצפון

כיום רק מספר מועט של ספקי אטרקציות בצפון ובדרום מציעים טיולי תומקאר המיועדים לשניים או ארבע נוסעים לנהיגה עצמית או בליווי מדריך.

למרות שאת רב מסלולי השטח אפשר לעשות כיום גם בטרקטורון וגם בתומקאר, חבר'ה צעירים רבים בוחרים דווקא בטיולי שטח בתומקאר, לאו דווקא בשל הבטיחות של כלי הרכב על פני הטרקטורון, אלא עקב העלות הנמוכה יותר של הטיול. בעת השכרת רכב ל-4 נוסעים העלות של הטיול יכולה להסכם בכ-150 ש"ח לאדם ואף פחות מכך.

בנוסף לנושא העלות, לטיול בתום קאר יש יתרון נוסף – אותה תחושת ה"ביחד” של הרכיבה המשותפת בשטח, ואילו בטיול טרקטורון ישנה תחושת תחרותיות מסוכנת, הנוגדת את מטרת הבילוי המשותף, שרבים מחפשים בעת טיול קבוצתי של חברים.

טיולי תומקאר מומלצים מאד לימי גיבוש לקבוצות וימי כייף לקבוצות. במקומות רבים אפשר לבצע תוך כדי הטיול, משימות קבוצתיות של ניווט ומשימות בשטח, התורמים רבות לגיבוש אנשי הצוות.

חשוב לדעת כי בכל האפשרויות שהצגנו כאן, הנסיעה תמיד תהיה בליווי מדריך שיוביל אתכם במשעולי הדרכים. אין אפשרות לרכב לבד ללא הדרכה או ליווי.

סעו בזהירות!