הסטוריית הפיינטבול

ההיסטוריה של משחק הפיינטבול

פיינטבול או: ירי בכדורי צבע בעברית, הינו משחק יחסית צעיר, שהתחיל דווקא כאמצעי לסימון דברים ממרחק ולפרק זמן מוגבל כך שלא ישאר סימן לאחר שטיפה. בהתחלה, אי שם בתחילת שנות ה-70, רובים מבוססי לחץ אוויר שימשו בעיקר בתחום התעשייה, כגון תחום החקלאות ופיתוח יערות בו שימשו כדורי צבע לסימון פרות שיש להפרידן מהעדר או סימון עצים המיועדים לכריתה.
פיינטבול בצפון
באותה תקופה, 2 חברים – צ'רלס גיינס וביל גנסי חשבו על רעיון של משחק שיאפשר לבני אדם להתחרות זה בזה, ולבחון את כושר ההתמודדות שלהם מול אנשים אחרים. לשם כך חיפשו החברים רובה סימון וחשבו על חוקים שיאפשרו למשחק שלהם לרקום עור וגידים.
באותה שנה, המציאה חברת נלסון אקדח עם לחץ אוויר וכדורי צבע, האקדח הראשון קיבל את השם "נל ספוט 007" והכיל 10 כדורי צבע בלבד.
לאחר כשנה של התלבטויות נבחר האקדח וכדורי הצבע של חברת נלסון ככלי הירי במשחק החדש, ובשנת 1981 יצאו החברים עם קבוצה של עוד כ-12 גברים למשחק ראשון של פיינטבול ביער של ניו המפשייר. המשחק הראשון התבסס על משחק "תפוס את הדגל" המסורתי והישן והמשתתפים שיחקו ללא ציוד מגן ובטיחות (כפי שקיים היום), וכל שחקן שיחק נגד כל שאר המשתתפים.
 
כעבור מספר שנים, המשחק התחיל לתפוס תאוצה בשל הרצון הגדול של הקהל האמריקאי להשתמש בנשקים ובשל הרצון לשפר יכולות בספורט הציד שמאד נפוץ בחלקים מסוימים בארה"ב. המשחק קיבל תאוצה והפך למשחק בעל חוקים סבוכים יותר, המשתתפים החלו להתפצל לקבוצות והמשחק הפך לאסטרטגי ומובנה.

מהר מאוד המשחק החדש בנה לעצמו קהל מעריצים די גדול, וכך תוך שנה, ב-1982 נפתח מתחם פיינטבול מסחרי ראשון, בו יכלו תיירים ואזרחים לשכור רובה פיינבול וליהנות ממשחק פיינטבול תחת כיפת השמים. ב-1984 נפתח גם המתחם הסגור הראשון של פיינטבול בארה"ב.
כיום משמש משחק הפיינטבול ברחבי העולם לא רק להנאה, אלא גם לאימונים צבאיים, ואימונים אזרחיים בעיקר בשל העובדה כי כלי הירי, מדויק בטווחים קצרים ואינו גורם לפציעות או מוות. אימון כוחות ביטחון באמצעות פיינטבול, מאפשר לתרגל לחימה בשטח בנוי ופיתוח אסטרטגיית וטקטיקות לחימה, בניגוד לנשק רגיל שמאפשר רק ירי לעבר מטרות.
בארץ המשחק תופס תאוצה בשנים האחרונות וקיימים מספר מגרשי פיינטבול בצפון, במכרז, דרום ואזור ירושלים. בתיירות ואטרקציות איילת השחר תוכלו להגיע למתחם עם קבוצת חברים למשחק פיינטבול קבוצתי או להצטרף לקבוצה קיימת למשחק פיינטבול הקרוב.