דרך הנוף ביער בירייה

דרך הנוף ביער בירייה – טיול בצפון לעצלנים


החלטתם שהגיע הזמן לקחת את כל המשפחה לצפון, אך לא מתחשק לכם לטייל ברגל? קבלו מסלול יפיפה ומושלם למשפחות עם ילדים קטנים ולכל מי שאינו מעוניין לצאת מהרכב, דרך הנוף ביער בירייה הוא מסלול סלול ברובו ומיועד לרכב ובו תוכלו ליהנות מנופי הגליל מבלי לצאת מהרכב.
ראשית, כמה מילים על יער בירייה. יער זה הוא אינו חורש טבעי, אלא הוא נטע ע"י האדם, והוא היער הגדול בגליל, המשתרע על פני כ-20 אלף דונם. רב עצי היער הינם עצי אורן – אורן ירושלים, אורן ברוטיה ואורן קנרי, אך תמצאו כאן גם את עצי הברוש על זניו השונים (ברוש מצוי וברוש אריזוני) ואת הארז האטלנטי.
בכל עונה ועונה תוכלו ליהנות כאן מפריחה יפה של צמחיית הבר הגלילית. בחורף ובאביב, תמצאו כאן מרבדים של כלניות, נוריות, רקפות, סחלבים, אחירותם החורש, החצב, החלמוניות ועוד ואילו בקיץ תמצא פריחה של הלוטם מרווני הלבן, דרדרים כחולים ומיני צמחייה נמוכה.

מה תמצאו בדרך הנוף?

אורכה של דרך הנוף כ-12 קילומטרים, ומדובר בדרך עפר המתאימה לכל סוגי כלי הרכב, המקשרת בין כמה מאתרי היער. הדרך מתחילה בכביש ראש פינה-קרית שמונה, מעט מצפון לצומת מחניים ומסתיימת מדרום למושב דלתון.

הדרך מתחילה בחניון מחניים, ולא הרחק ממנו תמצאו מערת קבורה ומעיין קטן שמימיו זורמים לבריכה בנויה (בקיץ קל מאוד לפספסו כי בד"כ הוא מתייבש).
מסלול לטיול בצפון
הדרך ממשיכה ליער ולפני עמוקה נפנה ימינה. בעיקול הראשון תוכל לראות עצי בוסתן, עצי צפצפה, ואת עין יבנית - מעיין קטן הנובע בכל ימות השנה.
נמשיך בנסיעה ונגיע לעין נבוריה - המעיין מתוך מערה קטנה, הנובע ברב ימות השנה. המעיין הנ"ל שימש בעבר את הישוב העתיק נבוריה, ולכן תוכלו לראות כאן קשתות שנחצבו בו, ששימשו להשקיית צאן ולכביסה. כיום בבריכה הקטנה הזו תוכלו לראות סלמנדרות, טריטונים, צפרדעים, קרפדות ועוד. בעזרתם של עובדי קק"ל, שנטעו כאן עצי בוסתן, המקום הפך לפינת חמד של ממש.
נמשיך הלאה ונגיע אל שרידי בית כנסת נבוריה, יישוב מימי הבית ראשון והשני. הבית כנסת, שהתגלה בחפירות ארכיאולוגיות, הינו אחד מבתי כנסת הקדומים בגליל. באתר ניצבים כיום 2 טורים של ארבעה עמודים עתיקים, וחזית בית הכנסת, ששוחזרה ע"י קק"ל ורשות העתיקות.

כשממשיכים במסלול מערבה, חולפים על פני עמק יפייפה בו ניטעו עצי אלת הבוטנה, שהוא הפיסטוק חלבי. (אם תגיעו לכאן בספטמבר, תוכלו ליהנות גם מכמה פיסטוקים טעימים). כאן תמצאו מעיין נוסף - עין גבר. בתקופה הבריטית היה כאן מבנה עם בריכות איגום, בוסתן וצמחי תבלין.

סמוך ליציאה מדרך הנוף, לרשות המטיילים עומדים שני חניונים עם תצפיות יפות לעבר נחל דלתון ועמק החולה. חניון עין זיתים, שהוא החניון האחרון על דרך הנוף, הינו חניון נופש פעיל, בעל שולחנות פיקניק שירותים ביולוגיים, מי שתייה, מתקני מנגל, מסלול מכשולים אתגרי באורך 120 מטרים ומתקני שעשועים לילדים.
למרות שמדובר בחניון מאוד נוח ונגיש לנכים, אנחנו מאוד ממליצים דווקא לעצור באחת מפינות החמד בדרך לפיקניק קצר עם כל המשפחה. כמו כן מומלץ מאוד לעצור, ולערוך סיור קצר בכל אחת מהנקודות שסקרנו לאורך דרך הנוף על מנת שכל טיולכם בצפון היפה שלנו לא יעבור ברכב.
אם נשאר לכם עוד זמן, ואתם מעוניינים לשלב בטיול עוד אטרקציה מעניינת וכייפית, שלא דורשת מאמץ רב, מה דעתכם על קארטינג פדאלים באיילת השחר?